Mieszkania z dopłatą kupisz tylko od dewelopera

Program Mieszkanie dla Młodych zakłada, że mieszkanie można kupić w nim wyłącznie od deweloperów. Wcześniejszy projekt „Rodzina na swoim” umożliwiał również zakup nieruchomości na rynku wtórnym. Planowane są jednak zmiany, które pozwolą na zakup mieszkań np. także od spółdzielni.

Już 12 banków oferuje kredyty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, czyli praktycznie dwukrotnie więcej niż w styczniu, gdy dopłaty ruszały. W najbliższych tygodniach kolejne dwa banki mają przedstawić oferty, a kilka następnych – po początkowym okresie obserwacji rynku – także już dopina umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który pilotuje program. Wielu analityków obawiało się bowiem, że MdM, który zezwala na zakup mieszkań wyłącznie od deweloperów, nie będzie zbyt popularny.
Wszystko dlatego, że jego poprzednik, czyli „Rodzina na swoim”, miał zapisy w regulaminie, które dopuszczały kupno mieszkań także na rynku wtórnym. Mimo silnego lobbingu, nie udało się przekonać ustawodawcy, by także w tym przypadku było podobnie i 17 października 2013 roku Senat odrzucił poprawki, wniesione do projektu ustawy. Teraz jednak znowu powracają głosy, że był to błąd i być może niektóre wytyczne zostaną zmienione.

Bliskie wprowadzenia w życie jest zezwolenie na zakup mieszkań np. od spółdzielni mieszkaniowych. Rządzący nadal boją się, że rzeczywiste ceny sprzedaży pomiędzy osobami prywatnymi nie będą wpisywane na umowie kupna-sprzedaży nieruchomości, a na dokumentach znajdą się zaniżone kwoty, które pozwolą na otrzymanie dopłaty.

Warunki programu Mieszkanie dla młodych

Limity cenowe programu Mieszkanie dla Młodych są co kwartał lub dwa wyznaczane przez wojewodów. W większości województw aktualizowane będą co kwartał. Oprócz tego beneficjenci muszą też spełnić kryterium wiekowe, czyli mieć maksymalnie 35 lat. Jeśli o kredyt stara się małżeństwo, wystarczy że jedna osoba spełnia kryterium wiekowe.

Istotne jest również ograniczenie wiekowe. Osoby przystępujące do programu nie mogą być starsze niż 35 lat. Wystarczy też, że limit wiekowy będzie spełniać jeden z małżonków. Wysokość dopłat jest uzależniona przede wszystkim od liczby dzieci. 10 proc. wartości mieszkania dostaną single i bezdzietne małżeństwa. O 5 proc. więcej dostaną kredytobiorcy, którzy wychowują co najmniej jedno dziecko, a kolejne 5 proc. czeka za tych, którym przez pięć lat od daty podpisania umowy urodzi się co najmniej jedno kolejne dziecko.

Niebagatelne znaczenie ma również kryterium powierzchniowe, które znacznie ogranicza możliwości zakupu. Dla mieszkań wynosi ono 75 m kw. (85 m kw. jeśli beneficjenci programu MdM wychowują troje lub więcej dzieci), a dla domów 100 m kw. (110 m kw. jeśli beneficjenci programu MdM wychowują troje lub więcej dzieci).

1 komentarz

  • Egon

    Rodzina na swoim byłła pod tym względem lepsza, bo na rynku wtónym móżna też znaleźć doskonałe mieszkanie dla młodych. A dlaczego doskonałe? Bo wykończone i wyposażone, co jest dla nas niebagatelną pomocą na początek. Wykończenie mieszkania – nawet dwóch pokoi – to teraz jakiś kosmos, a co dopiero zakupienie tam mebli i innych gadżetów. Może w ciągu najbliższych lat wprowadzą takie zmiany, bo przecież nie tylko rynek pierwotny jest dla młodych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>