Limity na Mieszkanie dla Młodych w Lublinie spektakularnie rosną

Od IV kwartału 2014 roku limity określające maksymalną cenę mieszkań w programie Mieszkanie dla Młodych urosły w Lublinie i okolicach najbardziej w Polsce. Skokowo zwiększyła się też liczba mieszkań, które są dostępne z dopłatą.

limity cen 2014Do tej pory Lublin był w ogonie miast z umowami na kredyty, udzielone w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Głównie z powodu limitów cenowych, które skutecznie ograniczały dostępność mieszkań z dopłatą. Wszystko wskazuje jednak na to, że wreszcie nadeszły pozytywne zmiany. Od IV kwartału 2014 roku limity cenowe programu MdM dla Lublina wzrosły skokowo. A wraz z nimi oczywiście dostępność mieszkań.

Do końca marca 2015 roku – po wzroście limitu o 5,36 proc. – w Lublinie musimy znaleźć mieszkanie tańsze, niż 4457,34 zł za metr kwadratowy, by otrzymać dopłatę. W gminach sąsiadujących ze stolicą województwa wzrost sięgnął 16,88 proc. Dzięki temu podstawowy warunek programu Mieszkanie dla Młodych spełnimy, znajdując nieruchomość kosztującą nie więcej, niż 4166,05 zł. Gigantyczny wzrost limitu miał natomiast miejsce w pozostałej części województwa lubelskiego, gdzie limit zwiększono aż o 30,45 proc. Wystarczy więc znaleźć mieszkanie lub dom tańsze od 3874,76 zł za m kw, by cieszyć się dopłatą do kredytu.

Co ważne, mieszkań spełniających nowe wytyczne nie brakuje. Przykładowo w Warszawie różnica pomiędzy średnią ceną zakupu, a limitem na Mieszkania dla Młodych wynosi 11 proc., podczas gdy w Lublinie to zaledwie 3 proc. Konkurencją są jednak niższe ceny mieszkań używanych.

Jeśli jednak znajdziemy nieruchomość, spełniającą warunki programu Mieszkanie dla Młodych, możemy liczyć na pokaźne dopłaty. Osoby bezdzietne otrzymują do zakupionego w Lublinie mieszkania 20.261 zł, a wychowujący dzieci aż 30.391 zł. Oczywiście to kwoty maksymalnych możliwych dopłat. W gminach sąsiadujących z Lublinem jest to odpowiednio 18.937 zł oraz 28.405 zł. Na pozostałym obszarze województwa lubelskiego górny pułap dopłat sięga natomiast 17.613 zł oraz 26.419 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>