Trudno o mieszkanie komunalne w Lublinie

Dwa kolejne bloki komunalne zostały zbudowane za 8,4 mln zł w dzielnicy Felin, ale o mieszkanie komunalne w Lublinie wciąż trudno. Na liście oczekujących jest 5 tys. osób

lublin-184207_640Dwa zbudowane bloki mają w sumie ok. 3 tys. m kw. powierzchni i 64 mieszkania. Na parterze powstały oddziały przedszkolne, które pomieszczą 50 dzieci. Z miejskiej kasy wartą 8,4 mln zł budowę sfinansowano w 70 procentach. Pozostałe koszty pokryte zostały z rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego.

Mimo tego, że przez ostatnie siedem lat w Lublinie powstało niemal 250 mieszkań komunalnych, lista oczekujących wciąż jest ogromna. Obecnie jest na niej ponad 5 tys. osób. Zarząd Nieruchomości Komunalnych dysponuje już jednak projektami dwóch następnych bloków, które staną przy ul. Zygmunta Augusta. Kolejne mieszkania komunalne powstaną też obok inwestycji TBS „Nowy Dom”. Tam zmieszczą się trzy bloki, w których będą 124 mieszkania, przede wszystkim dwupokojowe.

- W ciągu najbliższych czterech lat trzeba wybudować od pięciuset do tysiąca nowych mieszkań komunalnych, aby zaspokoić najpilniejsze potrzeby. Program finansowania ich budowy jest przygotowywany w porozumieniu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który ma fundusze na finansowanie takich projektów – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W ciągu dwóch najbliższych lat ma przybyć ok. 200 mieszkań komunalnych w Lublinie, także tych z odzysku, czyli po lokatorach, którzy je opuścili. To wciąż za mało. W planach jest także budowa mieszkań na wynajem, które finansować ma rząd poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Chodzi o to, żeby pojawiło się finansowanie dla nas i deweloperów takiej oferty na rynku. To jest segment najbardziej atrakcyjny dla młodych ludzi, którzy nie chcą kupować mieszkania, wiążąc się spłatą kredytu, bo nie wiedzą, czy za kilka lat stąd nie wyjadą, bądź nie stać ich na to ze względu na niestały charakter pracy – mówi prezydent Żuk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>