Pytania związane z programem Mieszkanie dla Młodych

Mam męża/żonę w wieku powyżej 35 lat. Mamy szansę na dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla młodych?

Oczywiście. Wystarczy, że choć jeden z małżonków nie ukończył jeszcze 35 roku życia i będziecie spełniać kryteria programu rządowych dopłat na Mieszkanie dla młodych. Limit trzeba natomiast bezwzględnie zachować jeśli o dopłatę staramy się w pojedynkę.

Kto udzieli mi kredytu z dopłatą na program Mieszkanie dla młodych?

Nie wszystkie instytucje bankowe zdecydowały się na dołączenie do programu, pilotowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, bo trzeba było podpisać stosowną umowę i wdrożyć odpowiednie procedury. Wstępnie zainteresowanych było tym aż ponad 20 banków, ale na razie jest ich tylko 12. Powoli także kolejne dołączają, widząc że sporo kredytów przechodzi im koło nosa.

Dostanę dopłatę jedynie do zakupu mieszkania czy mogę też zainwestować w dom?

Nazwa programu „Mieszkanie dla Młodych” może być myląca. Dopłatę można bowiem uzyskać także na zakup domu. Trzeba jedynie spełnić warunki programu, dotyczące tego, że nieruchomość kupowana musi być na rynku pierwotnym, a jej metraż nie może przekroczyć 75 m kw. w przypadku mieszkania (85 m kw. jeśli rodzina ma trójkę lub więcej dzieci) lub 100 m kw. w przypadku domu (110 m kw. jeśli rodzina ma trójkę lub więcej dzieci). W każdym z przypadków kwota dopłaty obliczana jest do powierzchni 50 m kw.

Obecnie nie mam mieszkania, ale kiedyś byłem współwłaścicielem lokalu mieszkalnego. Mogę wziąć udział w programie MdM?

Niestety nie. Program Mieszkanie dla Młodych wyklucza udział w nim osób, które kiedykolwiek posiadały jakiekolwiek prawa do lokalu mieszkalnego – niezależnie od tego czy było to mieszkanie komunalne, własnościowe czy spółdzielcze, albo część domu. Program przeznaczony jest dla tych, którzy chcą kupić pierwsze mieszkanie.

Jaki jest limit zarobków, by otrzymać dopłatę?

Nie ma żadnego. Warunki programu MdM określają jedynie wiek kredytobiorcy, metraż kupowanego przez niego lokalu, jego cenę oraz fakt, że musi on być nabyty na rynku pierwotnym. Wysokość zarobków ważna jest tylko dla banku, który będzie obliczał zdolność kredytową.

Czy mogę sprzedać mieszkanie, kupione z dopłatą w ramach MdM?

To zależy kiedy. Generalnie, mieszkania kupionego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych nie wolno ani sprzedać, ani wynająć przez 5 lat. W obu przypadkach należy zwrócić dopłatę w proporcjonalnej części, odpowiadającej użytkowaniu mieszkania przez osoby trzecie przez okres do pięciu lat po zakupie. Nie trzeba zwracać natomiast części dopłaty wynikającej z posiadania dzieci lub dziecka. Po 5 latach mieszkanie można sprzedać bez płacenia kar (pamiętając o kredycie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>