Dopłaty także dla budujących domy
Również budujący domy mogą liczyć na dopłaty, które uzyskają dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych. Dla uniknięcia oskarżeń o sprzyjanie jakiemuś lobby, wprowadzono bowiem również możliwość częściowego refinansowania budowy domu tzw. metodą gospodarczą. Zobacz jak dostać dopłatę.
W ramach programu „Mieszkanie dla młodych” można dostać aż 20 proc. dopłaty do wartości nieruchomości, ale pod warunkiem, że jest ona kupowana na rynku pierwotnym od dewelopera. Jednak są też sposoby na to, by dostać dopłatę nawet w przypadku, w którym budujemy dom tzw. metodą gospodarczą. Można wtedy dostać ulgę w postaci zwrotu części zapłaconego podatku VAT za zakup materiałów budowlanych. Na wszystkie koszty należy mieć faktury VAT, które wystawione są na osobę fizyczną. Pieniądze muszą być wydane na materiały budowlane, które były opodatkowane stawką 7 proc. od towarów i usług do 30.04.2004, a od 1.05.2004 są obciążone podatkiem VAT. Zwrot dostaniemy za wydatki poniesione do 30 września 2018 roku.
Kto może otrzymać zwrot VAT?
Podobnie jak w przypadku programu Mieszkanie dla Młodych, nie można mieć więcej niż 35 lat w roku kalendarzowym, w którym wydane zostało pozwolenie na budowę. Wystarczy, że w limicie zmieści się jeden z małżonków. Nie można też mieć prawa do żadnego innego lokalu mieszkalnego – spółdzielczego, komunalnego czy własnościowego. Pozwolenie na budowę domu musi natomiast datować się na 1 stycznia 2014 roku lub później, czyli okres w którym obowiązywał już program Mieszkanie dla Młodych. Dopłaty dotyczą nie tylko budowy domów jednorodzinnych, ale też rozbudowy lub adaptacji np. strychu na cele mieszkalne, jeśli w wyniku tych prac powstaje nowy lokal mieszkalny. Można też starać się o dopłatę w przypadku przebudowy i adaptacji budynku niemieszkalnego na mieszkanie. Może to być komórka, wolno stojący garaż itp.
Należy jednak pamiętać o ograniczeniach dotyczących metrażu. Są one identyczne jak w programie MdM, czyli wynoszą maksymalnie 75 m kw. dla lokalu mieszkalnego (85 m kw. jeśli wnioskodawcy mają minimum troje dzieci) oraz 100 m kw. dla domu (110 m kw. w przypadku rodzin wielodzietnych).
Jaka wysokość zwrotu VAT na budowę domu?
Przy stawce VAT wynoszącej 23 proc. można otrzymać 65,22 proc. kwoty VAT, która naliczona została na fakturze, ale według obowiązujących przepisów nie może to być więcej, niż 12,195 proc. z 70-krotności ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, obowiązującej w aktualnych limitach. Na złożenie wniosku jest czas do 31 grudnia tego roku, w którym przystąpiono do użytkowania budynku. Wniosek składa się do właściwego Urzędu Skarbowego, a wraz z nim kopie pozwolenia na budowę oraz wszystkich faktur, które złożyły się na sumę dopłaty. Urząd w ciągu czterech miesięcy podejmuje decyzję i w ciągu 25 dni przelewa pieniądze na konto.