Kredyty hipoteczne tylko z wkładem własnym

Do końca 2014 roku minimalny wkład własny na zakup mieszkania to 5% jego wartości. Przy zakupie Mieszkania dla Młodych wkładem będzie państwowa dopłata. Co roku wysokość wkładu własnego ma jednak rosnąć o kolejne 5%.

Do końca lipca w całej Polsce złożono 9.282 wnioski w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Nie jest to oszałamiająca liczba, bo po ponad pół roku funkcjonowania MdM, wydano zaledwie 33% przeznaczonych na dopłaty pieniędzy. Dotychczasowy lider – Gdańsk – dostał w lipcu zadyszki i wyprzedziła go Warszawa. Tylko w pierwszym miesiącu wakacji w stolicy złożono 131 wniosków na dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, podczas gdy w grodzie nad Motławą tylko 86. W sumie jednak najwięcej wniosków nadal złożono w całym województwie pomorskim (1639), a mazowieckie plasuje się na drugiej lokacie (1552).

Zmienił się bowiem status osób, które obecnie kupują nowe mieszkania. Gdy jeszcze kilka miesięcy temu był to praktycznie pełny przekrój społeczny, teraz trudno wśród nich szukać mniej niż średnio zarabiających. Większość to osoby dobrze uposażone.

Rzeczywiście. Z reguły wśród naszych klientów nie ma obecnie osób, które zarabiają poniżej średniej krajowej – przyznaje Michał Sapota, prezes Murapolu. – Ma na to wpływ między innymi restrykcyjna polityka kredytowa banków – dodaje.

Instytucje bankowe niechętnie patrzą obecnie na dochody, oparte o umowę-zlecenie lub o dzieło. Nawet jako dodatek do pensji nie zawsze są one uznawane. Ale dużo bardziej na spadek popytu zadziałała słynna już rekomendacja „S” Komisji Nadzoru Finansowego, która wskazuje, że każdy kredytobiorca musi mieć minimum 5% wkładu własnego przy zakupie mieszkania. Przez trzy następne lata próg ten ma wzrastać o kolejne 5%, aż sięgnie 20% w 2017 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że 90% mieszkań w Polsce kupowanych jest na kredyt, może to spowodować znaczny spadek popytu.

Może też być zupełnie inaczej i wszyscy, którzy zastanawiają się jeszcze czy kupić mieszkanie, podejmą tę decyzję szybciej – zauważa Michał Świderski ze Skanska Residential Development Poland.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>