Łatwiej o Mieszkanie dla Młodych w Lublinie

Doczekaliśmy się korzystnych zmian w ustawie o programie Mieszkanie dla Młodych. Od 1 września 2015 roku można wybierać spośród wszystkich, spełniających wytyczne programu MdM mieszkań. Nie trzeba ograniczać się do lokali wybudowanych przez deweloperów i spółdzielnie mieszkaniowe.

Mieszkanie dla Młodych na rynku pierwotnym i wtórnym

Mimo że mówiło się o tym od wielu miesięcy, wprowadzenie zmian było jednak sporym zaskoczeniem. Większość ekspertów i komentatorów spodziewała się bowiem, że deweloperzy – po raz kolejny – przeforsują wygodne dla nich zmiany. Okazało się jednak, że głos rozsądku może zwyciężyć – zwłaszcza przed wyborami. Dzięki temu od 1 września 2015 roku mamy nowe warunki programu MdM, który przede wszystkim pozwala na zakup mieszkań nie tylko z rynku pierwotnego, ale również wtórnego.

Nadal nie mogą one jednak być zbyt duże. W przypadku mieszkań limit powierzchniowy wynosi 75 m kw, a w przypadku domów 100 m kw. Jeśli jednak w rodzinie jest co najmniej troje dzieci, dopuszczalna powierzchnia mieszkania wynosi 85 m kw, a domu 110 m kw.

Na rynku wtórnym mniejsze dopłaty na Mieszkanie dla młodych

Wysokość maksymalnej dopłaty w dalszym ciągu zależy od średnich cen mieszkań w danym rejonie. A dokładniej od tzw. ceny odtworzeniowej metra kwadratowego, która służy do obliczania limitu cenowego MdM. Co kwartał mieli publikować go wojewodowie, ale praktyka pokazała, że w zupełności wystarczają zmiany co pół roku.

Jeśli jednak skorzystamy z możliwości zakupu mieszkania na rynku wtórnym, musimy liczyć się z niższą dopłatą, niż przy finalizacji transakcji na rynku pierwotnym. Zmiany wprowadzają bowiem zastrzeżenie, że dopłata do używanego mieszkania wyniesie 90% stawki wyznaczonej dla mieszkań i domów nowych.

Na plus z pewnością należy zaliczyć ułatwienia w zaciąganiu pożyczki hipotecznej. Nie trzeba już korzystać wyłącznie z pomocy najbliższej rodziny, bo do kredytu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych można dopisać też inne osoby, które w żaden sposób nie są z nami spokrewnione. Przynajmniej jedna z osób zaciągających pożyczkę musi jednak mieć maksymalnie 35 lat.

Większe dopłaty dla rodzin z 3 dzieci

Od początku swego istnienia program Mieszkanie dla Młodych miał być przeznaczony głównie dla rodzin. Szybko okazało się jednak, że większość kredytów biorą single, albo rodziny bez dzieci. Wprowadzono więc dodatkowe benefity dla dużych rodzin.

Pierwszy z nich to ograniczenie w zakresie pierwszego zasiedlenia mieszkania. Wszystkie osoby, które mają maksymalnie dwoje dzieci, mogą korzystać z dopłat w ramach MdM tylko wtedy, gdy nigdy wcześniej nie posiadały prawa do żadnego mieszkania czy domu. I nie chodzi tu tylko o klasyczne prawo własności, ale o jej wszystkie formy (np. mieszkania komunalne , mieszkania spółdzielcze). Jeśli jednak w programie bierze udział rodzina z minimum trojgiem dzieci, przepis ten ich nie obowiązuje.

Czekają też na nich większe dopłaty: 30 proc. dopłaty do tzw. wartości odtworzeniowej przeznaczono dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci, 20 proc. dla wychowujących dwoje i 15 proc. dla wychowujących jedno dziecko. 10 proc. nadal będzie trafiać do osób samotnych i par bez dzieci. Wszystkim przysługuje też kolejne 5 proc. w przypadku, gdy urodzi im się się trzecie lub kolejne dziecko w ciągu pięciu lat od podpisania umowy.

 

Banki udzielające kredytów hipotecznych w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”:

 1. PKO Bank Polski S.A.
 2. Bank Pekao S.A.
 3. Getin Noble Bank S.A.
 4. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 5. Alior Bank S.A.
 6. SGB – Bank S.A.
 7. Bank Ochrony Środowiska S.A.
 8. Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
 9. Bank Millennium S.A.
 10. Euro Bank S.A.
 11. Deutsche Bank Polska S.A.
 12. Bank Zachodni WBK S.A.
 13. Raiffeisen Bank Polska S.A.
 14. Credit Agricole Bank Polska S.A

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>